SlowFood
 
rekomendacja slow food
 
SlowFood
 
rekomendacja slow food
 

Rekomandacja

W piątek 6 grudnia 2013 roku Restauracja Dwór Sieraków otrzymała rekomendację od Stowarzyszenia Slow Food Polska. Ten dokument to gwarancja dla klienta, że w lokalu podawane są potrawy z produktów sezonowych, regionalnych, świeżych i ekologicznych, przyrządzonych według tradycyjnych przepisów.

Znak Ślimaka

Znak ślimaka - symbol ruchu Slow Food - można znaleźć tylko w 11 restauracjach w Polsce. Restauracja Dworu Sieraków jest pierwszym lokalem slowfoodowym w Małopolsce. Szef kuchni, Janusz Fic, bardzo dba o lokalność używanych produktów. Ryby pochodzą z pobliskiego zalewu, mięso z lokalnej rzeźni, a wiele warzyw i owoców z okolicznych ogrodów i sadów.

Idea Slow Food a Dwór Sieraków

Dwór Sieraków idealnie wpasowuje się w koncepcję Slow Food i Slow Life już samym swoim charakterem. Ta idea podkreśla znaczenie lokalnych produktów, czerpania przyjemności z jedzenia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, poszukiwania smaków, a nie tylko zaspokajania głodu. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się z przyjemności, jakie ten świat może nam dać, musimy poświęcić się utrzymaniu szacunku i zrównoważonej wymiany między nami, a naturą i otoczeniem.
{jcomments off}
 
 
 
Janusz Fic, Paweł Gąsiorek , Karolina Grabowska
slow_food_2.jpg
wręczenie wyróżnienia
Previous Next Play Pause
Janusz Fic, Paweł Gąsiorek , Karolina Grabowska slow_food_2.jpg wręczenie wyróżnienia
 
kalendarium